ÇİLEK SOSLU PANNA COTTA

Kıymetli Dostlarım,

Dünya mutfaklarından hafif, az şekerli, vanilyalı, müthiş kıvama sahip puding,  “panna cotta” İtalyanca “pişmiş krema” anlamına gelen enfes bir İtalyan lezzeti… Bu sütlü tatlıyı muhteşem kılan ana malzeme çok az miktarda yer alan toz jelatin  bu tatlının olmazsa olmazıdır. Artık neredeyse tüm pastacılık malzemesi satılan mağazalarda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Malzemelerimiz;

400 ml. sıvı krema
2 su bardağı süt
1/2 su bardağı toz şeker
2  yemek kaşığı toz jelatin
1 adet vanilya çubuğu

Çilek sosu için:

600 gram küçük boy çilek
3 yemek kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı buğday nişastası

Nasıl Hazırlıyoruz ?

Tatlının kıvamını veren toz jelatini pürüzsüz olması için; 1/4 su bardağı soğuk suda karıştırarak eritelim. Krema, süt ve toz şekeri ayrı bir tencereye ekleyelim.Vanilya çubuğunu bir bıçak yardımı ile uzunlamasına ortadan ikiye ayıralım. Bıçağın ucu ile tatlıya esas aromayı verecek olan kabukların iç kısmını kazıyalım. Çubuk vanilyanın
kazıdığımız iç kısmını tencereye ilave edelim. Süt, toz şeker ve vanilya ile karıştırdığımız kremayı, kısık ateşte kaynama derecesine gelene kadar pişirelim.
Toz jelatin karışımını tencereye aktarıp kaynatma işlemini kısa bir süre daha devam ettirip ocaktan alalım. Pürüzsüz bir kıvam alması için süzgeçten geçirilen tatlıyı, porsiyonluk kalıplara paylaştıralım. Servis kaselerinin üst kısımlarında bir parmak yüksekliğinde boşluk kalmasına özen gösterelim.
Yapraklarından ayırdığınız çilekleri bol suda yıkayıp fazla suyunu süzdükten sonra ince ince dilimleyelim. Toz şeker ilave ederek, bir sos tenceresinde kaynatıp kıvamını nişasta ile artıralım.
Servis kaselerine hazırladığımız çilek sosunu ilave edelim. Oda sıcaklığında sıcağını attıktan sonra kıvam alması için 3 saat kadar buzdolabında bekleyen tatlıları soğuk olarak servis yapabiliriz…

Afiyet olsun…